Kasulikku

Keemiatööstuse ülevaade

Keemiatööstus toodab kemikaale,  mis mõjutavad peaaegu kõiki meie elu tähtsaid aspekte nagu puhas vesi, ohutu ja kindel toit, energiasäästlik transport, korralik elamispind, ravimid ja tervishoiutooted.  Kõigis arenenud riikides on keemiatööstus  üks suurimaid töötleva tööstuse harusid. Keemiatehaste paiknemist mõjutavad olulised tegurid nagu juurdepääs toorainetele, veevarustus, logistika (maantee-, raudtee- ja sadamarajatised), kindel energiavarustatus ja -hind ning kvalifitseeritud tööjõu olemasolu.

Alljärgnevalt lingilt saab lugeda kokkuvõtet keemiatööstuse kohta nii Eestis kui Euroopas.

Vaata täpsemalt

Majandusülevaated

Euroopa keemiatööstus on meie kontinendi majanduse aluseks. Selle uurimiskeskused, tehased ja logistikaahelad on jaotunud üle kogu kontinendi, pakkudes ideid ja nutikaid materjale, mis aitavad tootjatel töötada välja tooted, mis võimaldavad meile puhta, turvalise ja mugava olemise meie kodudes ja meie igapäevases elus.

Käesolevalt lehelt leiab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Rahandusministeeriumi majandusülevaated Eesti keemiatööstuse kohta.

Samuti saab tutvuda Euroopa keemiatööstuse struktuuri ning peamiste arengute ja väljakutsetega. 

Vaata täpsemalt

Keemiatööstuse ajalugu

Keemiatööstus hakkas arenema sellest, et inimestel oli oma elujärje parandamisel vaja üha enam tooteid nagu tõrv, lubi, seep, raud, aga ka viin, õlu... Esimesed väikesed klaasi-, paberi-, viina- ja muud vabrikud rajati enamasti mõisatesse umbes 18. saj. teises pooles. 19. saj. lisandusid ka näiteks tiku- ja äädikavabrikud. Siiski võib tinglikult lugeda Eestis tõelise keemiatööstuse alguseks aastat 1889, mil baltisakslane Richard Mayer asutas omanimelise keemiavabriku, mis algselt tootis või- ja juustuvärvi. 

Vaata täpsemalt

Keemia võimaldab

Keemia on tänapäevase elukvaliteedi pant. Kuna kemikaalina käsitletakse ainet või valmistist, mis on looduslik või saadud tootmismenetluse teel, siis kõik meie sees ja ümber ongi keemia. Laialdaselt levinud arusaam nagu oleksid kemikaalid vaid laborites kasutatavad või sünteetilised ained, on tõest väga kaugel.

Kuna elusolemise ja ümbritseva tunnetamise aluseks on meie kehas toimuvad biokeemilised reaktsioonid, siis on maailma mõistmiseks hädavajalik omada teadmisi keemiast.Kogu meid ümbritsev mateeria koosneb Mendelejevi tabelis toodud elementide erinevatest kombinatsioonidest ja variatsioonidest, kusjuures võimalused näivad lõpututena.

Vaata täpsemalt

TalTech laboriteenuste otsingumootor

Hea ettevõtja 

Tallinna Tehnikaülikool avas oma kodulehel uue laboriteenuste otsingumootori, mille kaudu on sobiva labori või teenuse leidmine lihtne ja mugav.

Kõrvuti laboriteenustega pakub tehnikaülikool ettevõtjatele ka teisi koostöövõimalusi - näiteks saab kaasata ülikooli teadlased tootearendusse või leiab ühiselt tehnoloogilisi lahendusi tootmisprotsessi optimeerimiseks läbi arenduskoostöö.

Ülikooli laboriteenustega saad tutvuda: www.taltech.ee/laboriteenused

Vaata kindlasti ka otsingumootorit tutvustavat videot