Kutse uuringus "Püsivate orgaaniliste saasteainete leidumine Eesti keskkonnas" osalemiseks

Pexels

Alljärgnevalt edastame oma liikmetele keskkonna ametiasutuste palve osaleda kemikaalialases uuringus, mis puudutab püsivaid orgaanilisi aineid. Palume võimalusel ja vajadusel uuringusse panustada.  

Hea ettevõtte esindaja!

Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium viivad läbi uuringut „Püsivate orgaaniliste saasteainete leidumine Eesti keskkonnas”.

Uuringu eesmärk on anda ülevaade püsivate orgaaniliste saasteainete kasutamise, liikumise ja leidumise kohta Eestis. Uuringusse sisendi kogumiseks oleme ettevalmistanud küsimustiku, millega soovime saada aja- ja asjakohast teavet perfluorooktaansulfoonhappe (PFOS) selle soolade ja sellega seotud ühendite, perfluorheksaansulfoonhappe (PFHxS), perfluorooktaanhappe (PFOA) selle soolade ja sellega seotud ühendite, heksabromotsüklododekaani (HBCDD) ja polüklooritud bifenüülide (PCBd) võimaliku kasutamise kohta tootmisel või sisalduse kohta toodetes ja jäätmetes. Küsimustikuga kogutavate andmete abil soovime kaardistada Eesti hetkeolukorda ja ettevõtete teadlikkust.

Uuringus kogutavaid andmeid kasutatakse üldistatult Eesti Maaülikooli magistritöös, mis on üks osa Eesti riikliku rakenduskava uuendamisprotsessist. Rõhutame, et ettevõtete panus selles protsessis on väga oluline selleks, et Eesti olukorda oleks võimalik hinnata asjakohaselt. Iga ettevõtte vastus on oluline! Meile annab juba palju tagasisidet ka see, et kas antud teemast ollakse teadlikud või mitte. Seega, palume küsimustikule vastata, et anda ülevaade kasvõi ettevõtete üleüldisest teadlikkusest. 

Küsimustik koosneb erinevatest plokkidest (A-K). Palun vastake Teie ettevõtte tegevusvaldkonnale vastava osa all olevatele küsimustele. 

Uuringus osalemiseks palume vastata elektroonilisele küsimustikule siin: https://questionpro.com/t/AXGY7ZwlEN

Tagasisidet ootame hiljemalt 21.04.2023.

Erialaliitudel/organisatsioonidel palume edastada kiri oma liikmetele.

Taustaks

Püsivad orgaanilised saasteained (edaspidi POS-id) on mürgised, püsivad keskkonnas aastaid, liiguvad tuhandete kilomeetrite kaugusele nende esialgsest tootmis- või kasutuskohast, akumuleeruvad vee- ja maismaaökosüsteemides, mõjutades keskkonnaseisundit, organisme ning inimeste tervist. POS-ide kasutamisele ainetena, segudena ja toodete koostisainetena kehtivad piirangud, sh POS-e sisaldavate jäätmete ringlussevõtt on üldiselt keelatud.

Püsivaid orgaanilisi saasteaineid reguleeritakse globaalselt Stockholmi konventsiooniga ning selle nõudeid rakendatakse Euroopa Liidus püsivate orgaaniliste saasteainete määrusega (EL) 2019/1021. Stockholmi konventsiooni osalisena tuleb Eestil uuendada riiklikku rakenduskava, millega nähakse meetmeid püsivate orgaaniliste saasteainetega tegelemiseks. 

POS-id toodetes

Uuringus käsitletavaid aineid võib leiduda paljudes toodetes, sh igapäevastes tarbeesemetes. 

PFOS, PFHxS ja PFOA kuuluvad per- ja polüfluoroalküülühendite (PFAS) hulka ja neid on kasutatud õli- ja vetthülgavate omaduste tekitamiseks. Aineid on kasutatud erinevate tekstiilide (välirõivad, spordiriided, mööblitekstiil jne), vaipade, nahktoodete, paberi (nt küpsetuspaber) ja pakendite (küpsiste pakendid, toidukarbid, plastpudelid, kaubanduslikud pakendid jne) valmistamisel. Samuti elu- ja äripindade pehmes mööblis, transpordivahendite istmetes (rongid, lennukid, laevad), kardinates, voodimadratsites. PFOS-e ja PFOA-d on kasutatud ka pinnakatete (värvide, lakkide ja klaasjate emailide), liimide, hermeetikute ja trükivärvide valmistamisel ja kokkusegamisel. PFOS-e, PFHxS-i sisaldavad paljud tavakasutuses olevad elektroonikaseadmed, nagu mobiiltelefonid, digikaamerad ja printerid. PFOS-ide ja PFOA üks konkreetsemaid kasutusalasid on olnud tulekustutusvahud, aga ka plastide ja kummi valmistamine, meditsiiniseadmed ja fotograafiatarvikud. PFOA-d on kasutatud ka pehme mööbli, suusamäärete, teflonpannide ja teflonpottide ning juhtmete valmistamisel. 

PFOS, PFHxS ja PFOA osas pööratakse küsimustikus eritähelepanu tulekustutusvahtudele, mis on ette nähtud näiteks vedelkütuseauru tõrjumiseks ja vedelkütusest põhjustatud tulekahju kustutamiseks ning lennukite hüdraulikavedelikele.

Heksabromotsüklododekaan (HBCDD) on leegiaeglusti, mida peamiselt kasutatakse vahtpolüstüreenide, paisutatud polüstüreen (EPS)  ja ekstrudeeritud polüstüreenvaht (XPS), tulekindluse tekitamiseks. Vahtpolüstüreene EPS ja  XPS kasutatakse peamiselt ehitussektoris (soojusisolatsiooniplaatides), mööblis ja sõidukites (polstrid, turvavööd, termokatted).

PCB-d on kasutatud mitmesugustes tööstuslikes seadmetes, sealhulgas elektritrafodes ja kondensaatorites, soojusvahetusvedelikena, värvilisandina, isekopeeruvas koopiapaberis ja plastides. 2010. aasta lõpuks tuli PCB saastest vabastada või kasutuselt kõrvaldada seadmed, mis sisaldasid PCB-d rohkem kui 0,05 dm3. Seadmeid, mis sisaldasid PCB-d või PCT-d 0,05 – 0,005 massi-%, võis kasutada nende eluea lõpuni. 2025. aastaks tuleb tuvastada ja kasutuselt kõrvaldada kõik ülejäänud seadmed, mis sisaldavad PCB-sid üle 0,005 % ja mahus üle 0,05 dm3. Küsimustikuga kogutakse andmeid ka kasutusel olevatest PCB seadmetest ülevaate saamiseks.

Täpsustavad küsimused küsimustiku ja sellega kogutava info kasutamise osas on oodatud meiliaadressile Laura-Anett.Kreevald@keskkonnaamet.ee