Tähtsamaid uudiseid biotsiidide pädevatelt asutustelt märtsis

Pexels

Biotsiidikomitee (BPC) võttis oma märtsi koosolekul vastu järgmised arvamused:

  • Toetada välisõhust toodetud (genereeritud) lämmastiku lisamist biotsiidimääruse I lisasse. I lisas loetletakse toimeained, mille mürgisust peetakse madalaks ja mida sisaldavatele toodetele võib anda loa lihtsustatud korras; 
  • Toetada liidu loa andmist biotsiidile, mis sisaldab toimeainet peräädikhapet, mida kasutatakse kõvade pindade desinfitseerimiseks farmaatsia-, biofarmatseutiliste, meditsiiniseadmete, tervishoiu- ja diagnostikatoodete tootmisrajatiste puhastes ruumides (tootetüüp 2).

Uued juhised aitavad analüüsida biotsiidsete toimeainete alternatiive
 
Juhend aitab ettevõtetel ja ametiasutustel analüüsida biotsiidsete toimeainete alternatiive, mis vastavad biotsiidide määruse kohastele asendamiskriteeriumidele. Saadaval on ka uus mall analüüsi raporteerimiseks.
 
Juhend pakub paindlikku lähenemist ja seda saab kohandada sõltuvalt juhtumist ja analüüsi teostavate osalejate vajadustest.
 
Kui teie toimeaine on asendatav, järgige juhiseid ja lisage oma taotluse osana alternatiivide analüüs.

Uus juhend leitav ECHA kodulehelt

Euroopa Komisjon pikendab ametlikult biotsiidide läbivaatamise programmi kestust

Euroopa Komisjon on alustanud delegeeritud seaduse eelnõu ettevalmistamist, millega muudetakse biotsiidide määrust (BPR) ja pikendatakse olemasolevate toimeainete läbivaatamisprogrammi kestust.

Esimesed arutelud protsessi üle toimusid 15.–16. märtsil ELi biotsiidide alal pädevate asutuste (CA) kvartalikoosolekul.

Ametivõimude peamine küsimus on see, kui kauaks pikendamine tuleks kokku leppida. Praegustel andmetel eeldab komisjon, et see kestus võiks olla kolm kuni viis aastat.

Praegu kohustab BPR ametiasutusi seaduslikult programmi lõpule viima 31. detsembriks 2024. Vaatamata nende – ja ECHA – viimaste aastate jõupingutustele, on juba ammu selge, et selleks tähtajaks ei jõuta valmis.

Komisjon on oma teatises öelnud, et uus tähtaeg "peab olema realistlik". Märkuses rõhutati, et läbivaatamisprogramm on kestnud alates 2004. aastast ja et pikk pikendusperiood on vastuolus BPR eesmärkidega. Samuti hoiatas komisjon, et ettevõtted ei tohi näha pikendust kui võimalust luua uusi andmeid või teha oma taotlustes muudatusi. Samuti ei tohiks liikmesriigid ja ECHA näha seda signaalina vähendada jõupingutusi läbivaatamisprogrammi kiirendamiseks.

Komisjon on ka kavandamas n.ö drastilisi meetmeid muutmaks toimeainete läbivaatamise seniseid praktikaid nii, et uueks tähtajaks programm kindlasti lõpule jõuaks. Need puudutavad täiendava teabe küsimist ja koostamist toimeaine läbivaatamise ajal - kuivõrd BPR raames pole seda ette nähtud ning otsused tuleks langetada juba esitatud toimikutes sisalduvate andmete põhjal. 

Lisatud Komisjoni teatis aruteluks liikmesriikidega.