Tööstusharu organisatsioonid esitavad seisukoha Euroopa Liidu pakendijäätmete sorteerimise määruse kavandi kohta

Euroopa tasandil ollakse ette valmistamas pakendijäätmete määruse (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) alusel, uut rakendusakti, mille eesmärk on ühtlustada liikmesriikide reeglid pakendite sorteerimise ja märgistamise osas. Kuna kavandatav määrus mõjutab otseselt väga paljusid tööstusharusid, on EL katuseorganisatsioonid koostanud ühispöördumise.
Pakendijäätmete määrus ja selle mõju
Uus määrus käsitleb kõiki pakendite kujunduse ja jäätmekäitluse aspekte, eesmärgiga lahendada üha suurenev pakendijäätmete kogus, mis avaldab keskkonnamõju. Samuti püütakse vähendada turu tõkkeid, mis tekivad erinevatest liikmesriikide pakendikujunduse ja märgistusnõuete erinevustest. Määrus reguleerib kõiki pakenditüüpe, mis sisenevad Euroopa Liidu turule, ning nende tekkimist ja käitlemist.
PPWR keskne eesmärk on ühtlustada märgistussüsteemid, et aidata tarbijatel õigesti sorteerida pakendijäätmeid ning edendada ringlussevõtu praktikat kogu ELis.
Muret tekitav suund: täisvärvilised sildid ja tekstikohustused
Seoses PPWR alusel välja töötatava rakendusakti kavandiga väljendavad tööstusorganisatsioonid muret selle üle, et uus süsteem soosib täisvärviliste siltide ja tekstide kasutamist pakenditel. Allakirjutanud organisatsioonid usuvad, et see lähenemine looks uusi takistusi kaupade vabale liikumisele liidus, mis on vastuolus Euroopa Komisjoni hiljutiste algatustega ühtse turu tugevdamiseks. Euroopa Komisjon on varem identifitseerinud erinevad pakendimärgised kui ühe suurima takistuse siseturul, mis muudab kaubavahetuse ebaefektiivseks.
Kuigi kavandatud suunistes on ette nähtud ka piktogrammipõhised märgistuslahendused, piiratakse värvitu ja tekstivaba alternatiivide kasutamine rangelt. Seda arvestades võivad ettevõtted olla sunnitud pakkuma turul tooteid, millel on kuni 24 erinevat keeleversiooni, mis suurendaks kulusid ja halduskohustusi.
Organisatsioonid toetavad mustvalgete ja läbipaistvate taustadega piktogrammide versioonide kasutuselevõttu, kuna need vähendavad trükkimise keerukust ja kulusid, suurendades samal ajal loetavust ning pakkudes tootjatele paindlikkust monokroomsete versioonide kaudu. Siiski võivad probleemiks olla ka erinevaid materjale sisaldavad või ühendavad pakendid, mis vajaksid mitut piktogrammi või märgistust.
Vastukäivad eesmärgid ja oht ühtse turu terviklikkusele
Organisatsioonid tõstavad esile, et selline lähenemine on vastuolus pakendijäätmete määruse ja ühtse turu strateegia eesmärkidega. Eesmärgiks on pakkuda tarbijatele lihtsat ja arusaadavat teavet, mis samal ajal ei tohi tekitada liigseid takistusi tööstusele ega suurendada turu killustumist. Allakirjutanud organisatsioonid osutavad, et täisvärvilised ja tekstiga märgised võivad luua erinevusi liikmesriikide vahel, mis omakorda muudab pakendite sorteerimise süsteemi segaseks ja ebaefektiivseks.
Komisjon on viimastel aastatel juba alustanud rikkumismenetlusi riikide vastu, kes on kehtestanud eraldi sorteerimisjuhised, mis kahjustavad siseturu terviklikkust. Komisjon on kinnitanud oma pühendumuse ühtse turu kaitsmisele ja edendamisele, mis nõuab tasakaalu tarbijatele selge teabe pakkumise ja turu tõkete minimeerimise vahel.
Üleskutse komisjonile: määruse ülevaatamine
Tööstusharu organisatsioonid kutsuvad Euroopa Komisjoni üles hindama Teadusuuringute Ühiskeskuse (JRC) suuniste praegust suunda ja tagama, et lõplik märgistuslahendus oleks kooskõlas järgmiste eesmärkidega:
- Ühtne ja ühtlustatud märgistus kogu ELis,
- Ringlussevõtu edendamine ja keskkonnamõjude vähendamine,
- Ühtse turu kaitse ja tugevdamine,
- Tööstuse halduskoormuse vähendamine.
Tööstusharu esindajad toonitavad, et selge ja lihtne sorteerimissüsteem, mis ei tekita liigseid takistusi kaubavahetusele ega suurenda turu killustumist, on võtmetähtsusega kogu ELi keskkonna- ja majanduspoliitika edukuse tagamiseks.
Seoses eelnevaga edastas EKTL antud seisukohad ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ja kliimaministeeriumile.