ECHA uudised juunis

Uued muudatused CLP määruses jõustuvad 2027. aastal
20. juunil 2025 avaldati Euroopa Liidu Teatajas 23. kohandamine tehnilise ja teadusliku arenguga (ATP), mis muudab kemikaalide klassifitseerimise määrust (CLP, määrus (EÜ) nr 1272/2008).
Uus Euroopa Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2025/1222, toob kaasa olulised muudatused lisas VI, osa 3, sealhulgas:
- 22 uut ühtlustatud klassifikatsiooni
- 10 olemasoleva klassifikatsiooni muudatust
Eriti peaksid seda muutust jälgima tootjad, importijad ja lõppkasutajad, et oma ohutuskaardid, tooteetiketid ja sisemised dokumendid vastavalt ajakohastada. Ettevõtetel on soovitatav kasutada ära üleminekuperioodi, et saavutada vastavus ning vältida turule pääsemise piiranguid mittejärgimise tõttu.
Ühe olulise muudatusena saavad mitmed ained kantserogeense, mutageense ja reproduktiivtoksilise (KMR) klassifikatsiooni.
Nende alla kuuluvad osoon, dilämmastikoksiid, CI pigmentpunane 53, THFMA (tetrahydrofurfuryl methacrylate), kaptan (pestitsiid).
Kohustuslik alates 1. veebruarist 2027, kuid tarnijad võivad ajakohastatud klassifikatsioone rakendada juba alates 10. juulist 2025.
Dokument: Määrus
ECHA lisas kandidaatainete nimekirja kolm ohtlikku kemikaali
Kandidaatide nimekiri väga ohtlike ainete (SVHC) kohta sisaldab nüüd 250 kemikaali, mis võivad kahjustada inimesi või keskkonda. Ettevõtted peavad vastutama nende kemikaalidega seotud riskide juhtimise ning klientidele ja tarbijatele nende ohutu kasutamise kohta teabe andmise eest.
25. juuni 2025 seisuga lisati nimekirja kaks väga püsivat ja bioakumuleeruvat ainet, mida kasutatakse kosmeetikas, isikuhooldustoodetes ja autotööstuses. Samuti lisati aine, mis on reproduktiivtoksiline ja mida kasutatakse tekstiilitöötlustes ja värvides.
Kandidaatide nimekirja lisamine toob ettevõtetele juriidilisi kohustusi: kui toode sisaldab neid aineid kontsentratsioonis üle 0,1 %, tuleb tarnijatel tagada teave ohutu kasutamise kohta ning tarbijatel on õigus küsida, kas nende ostetud tooted sisaldavad SVHC-sid. Importijad ja tootjad peavad ECHA-le teatama, kui nende tooted sisaldavad kandidaatnimekirja aineid.
Kui ained jõuavad tulevikus autoriseerimisnimekirja, on ettevõtted kohustatud taotlema Euroopa Komisjoni luba nende kasutamiseks. Samuti ei saa SVHC-sid sisaldavad tooted saada EL ökomärgist.
Allikas: https://echa.europa.eu/et/-/echa-adds-three-hazardous-chemicals-to-the-candidate-list
ECHA käivitab uue REACH-i jõustamise projekti töökohtadel kemikaaliohutuse tagamiseks
17. juuni 2025 teatas ECHA jõustamise foorum, et järgmine EL-i tasandi REACH jõustamise projekt keskendub töötajate ohutusele. Pilootprojekti käigus kontrollitakse ohtlike ainete eksporti Euroopa Liidust ning töökohtades kemikaaliohutuse tagamist, sealhulgas ohutuskaartide ja riskijuhtimise meetmete rakendamist.
Inspektorid kontrollivad, et ettevõtted järgiksid nõudeid väga kõrge ohutasemega ainete kasutamisel ja et teatud aineid (diisotsüanaadid, DMF ja NMP), millele kehtivad REACH-i piirangud ja spetsiaalsed käitlustingimused kasutataks vastavalt nõuetele. Projekti eesmärgiks on töötajate ohutuse parandamine ja koostöö suurendamine REACH-i ning tööohutuse ametiasutuste vahel.
Samuti käivitatakse pilootprojekt, mis kontrollib teabel põhineva nõusoleku (PIC) määruse täitmist, tagades, et keelatud kemikaale ei ekspordita ning ohtlikud kemikaalid saadetakse vastavalt määrusele koos vajaliku teabega ja kolmandate osapoolte nõusolekuga.
Inspektsioonid toimuvad 2027. aastal ja lõpparuanne on plaanitud 2028. aastaks.
Uuendatud analüütiliste meetodite kogum REACH-i piirangute jõustamise tagamiseks
REACH-i jõustamise foorum annab nõu, kuidas tagada kavandatud piirangute täidetavus ja jõustatavus ainete valmistamise, turule viimise või kasutamise puhul.
Foorumi nõuanded aitavad arvestada jõustamise aspekte regulatiivse protsessi käigus ja tagada, et inspektorid suudaksid uusi piiranguid pärast nende jõustumist kontrollima hakata. Need nõuanded on suunatud kõikidele osapooltele, kes osalevad piirangute ettepanekute regulatiivses menetluses: RAC, SEAC, liikmesriigid ja Euroopa Komisjon.
Alates septembrist 2023 avaldatakse foorumi jõustatavuse nõuanded piirangute kavandite registris kuni lõpliku tulemuse saavutamiseni.
Analüütilised meetodid
Foorum on loonud andmebaasi analüütiliste meetodite kohta, et aidata kohalikul jõustaval asutusel valida sobivad meetodid REACH lisa XVII piirangute täitmise kontrollimiseks. Kogum on regulaarselt ajakohastatav, et lisada uusi meetodeid või üle vaadata olemasolevaid andmeid.
Laborid ja tööstusorganisatsioonid on kutsutud uurima analüütiliste meetodite kogumit ja esitama oma ettepanekud foorumile, et aidata kaasa selle täiendamisele. Ettepanekud saab esitada spetsiaalse küsimustiku kaudu, saates need aadressile forum (at) echa.europa.eu.
Töökeskkonna ohtlike ainete piirnormid (OEL) – kommentaarid kuni 16.08.25
ECHA koostab teadusliku aruande OEL-väärtuste ettepanekute hindamiseks, mis arutatakse riskihindamise komitee täiskogul. Konsultatsioonide käigus saavad osalised esitada kommentaare, et toetada komiteed piirnormide kehtestamisel.
Osalistel palutakse kommenteerida avatud OEL-väärtuste ettepanekuid. Kommentaare arvestatakse ainult enne lõpptähtpäeva 16.08.25 (kell 23.59 Helsingi aja järgi). Kõik kommentaarid, sealhulgas konfidentsiaalsed, peavad olema õigesti põhjendatud. Kui esitate konfidentsiaalset teavet, tuleb esitada ka teabe mittekonfidentsiaalne versioon.
Anthraquinone, CAS Number: 84-65-1
Oximes: Butanone oxime Acetone oxime, CAS Number: 96-29-7; 127-06-0
Allikas: https://echa.europa.eu/et/oels-pc-on-oel-recommendation#
Uued ettepanekud püsivate orgaaniliste saasteainete (POPs) lisamiseks Stockholmi konventsiooni alla
EL alustas konsultatsioone ainete kohta, mida kavandatakse lisada püsivate orgaaniliste saasteainete (POPs) nimekirja Stockholmi konventsiooni alusel. Konsultatsioonid toimuvad vastavalt konventsioonile, kus arvestatakse osapoolte kommentaare ainete kohta tehtavate ettepanekute ettevalmistamise ja läbivaatamise etappides.
Konsultatsioonide käigus saavad huvirühmad esitada oma kommentaarid ECHA-le vastava veebivormi kaudu, mis on antud ECHA kodulehel. Kommentaare saab esitada kuni 13.08.25 (kell 23.59 Helsingi aja järgi).
Bis(2-ethylhexyl) tetrabromophthalate covering any of the individual isomers and/or combinations thereof