Euroopa Komisjon võttis vastu tahtlikult lisatud mikroplasti piirangu

Pexels

25.09.23 astus Euroopa Komisjon taas olulise sammu keskkonna kaitsmiseks, võttes vastu meetmed, millega ELi kemikaalialase õigusakti REACH alusel kehtestatakse piirangud toodetesse tahtlikult lisatud mikroplastile. Uute nõuetega hoitakse ära ligikaudu poole miljoni tonni mikroplasti sattumine keskkonda. Nõuetega keelatakse müüa mikroplasti ja ka selliseid tooteid, millele on mikroplasti tahtlikult lisatud ja millest kasutamisel mikroplasti eraldub. Kui see on nõuetekohaselt põhjendatud, lubatakse mõjutatud isikutele uute nõuetega kohanemiseks erandeid ja üleminekuperioode.

Üldine piirang näeb ette mikroplasti keeldu ainetena ja segudes alates 0,01%. Sellest üldisest piirangust tehakse küll pikk rida erandeid, aga nende erisuste kohaldumist peab iga toote vastutav isik suutma põhjendada ja tõendada. Lisaks tuleb paljude selliste toodete puhul, mis küll müügikeelu alt välja jäävad, hakata täitma märgistamise ja aruandluse kohustust. 

Kõnealune piirang avaldati EL Teatajas 27. septembril ja hakkab kehtima avaldamise hetkest 20 päeva pärast - st et sisuliselt hakkab kell üleminekuperioodideks ette nähtud aja osas kohe tiksuma.  

Vastuvõetud piirangus kasutatakse mikroplasti laia määratlust – see hõlmab kõiki sünteetiliste polümeeride osakesi, mis on alla 5 mm läbimõõduga, orgaanilised, lahustumatud ja lagunemiskindlad. Eesmärk on võimalikult paljude toodete puhul vähendada tahtlikult lisatud mikroplasti heidet. Mõni näide piirangu alla kuuluvatest levinud toodetest:

  • tehismaterjalist spordipindade jaoks kasutav graanulitest täitematerjal – suurim tahtlikult lisatud mikroplasti allikas keskkonnas;
  • kosmeetikatooted, kus mikroplasti kasutatakse mitmel otstarbel, näiteks koorimiseks (mikrohelmed) või konkreetse tekstuuri, lõhna või värvuse saamiseks;
  • detergendid, riidepehmendid, särapulber, väetised, taimekaitsevahendid, mänguasjad, meditsiiniseadmed ning veel palju muud.

Toodetele, mida kasutatakse tööstustingimustes või millest kasutamise ajal mikroplasti ei eraldu (nt värvid, mille puhul seotakse mikroplast püsivalt maatriksisse), tehakse müügikeelust erand, kuid nende tootjad peavad esitama märgisel juhised selle kohta, kuidas toodet kasutada ja kõrvaldada, et mikroplast keskkonda ei satuks, ning teatama igal aastal ECHA-le mikroplasti hinnangulise keskkonnaheite.

Esimesed meetmed, näiteks lahtise särapulbri ja mikrohelmeste keeld, hakkavad kehtima siis, kui piirang 20 päeva pärast jõustub. Muudel juhtudel hakkab müügikeeld kehtima pikema aja pärast, et mõjutatud sidusrühmadel oleks aega alternatiive välja töötada ja neid kasutama hakata.

Sel teemal on näiteks Cosmetics Europe andnud välja teatise, kus selgitab kohaldumisaegasid ja nõudeid:

Kosmeetikatoodetele, mis sisaldavad sünteetilisi polümeeri mikroosakesi (välja arvatud mikrohelmed), sealhulgas särapulbrit (glitterit) sisaldavatele kosmeetikatoodetele antakse piirangu lõike 6 alusel teatud üleminekuperioodid ja neid võib müüa kuni:

– 16. oktoober 2027, kaasa arvatud mahaloputava kosmeetika puhul (punkt 6b),

– 16. oktoober 2029, kaasa arvatud pealejäetav kosmeetika puhul (punkt 6d),

- 16. oktoober 2035, kaasa arvatud jumestus-, huule- ja küünekosmeetika puhul (punkt 6c).

Euroopa Komisjon on selgitanud, et plastist särapulbri müük eraldi ("lahtine glitter") või toodetes, millele piirangu lõikes 6 ei ole üleminekuperioodi ette nähtud (nt mänguasjad, tekstiilid), on keelatud alates 17. oktoober 2023.

Mikrohelmeid sisaldavate kosmeetikatoodete turuleviimine on alates 17. oktoobrist 2023 (piirangu jõustumise kuupäev) keelatud, kuid selliseid juba turul olevaid tooteid ei ole vaja turult kõrvaldada.