Keemiatööstus äärmiselt kriitiline EL-i uue "Netonullheitetööstuse määruse" suhtes

Pexels

Euroopa Komisjoni plaan muuta EL puhta tehnoloogia valmistamise ja rohetöökohtade koduks on väljapakutud kujul keemiatööstuse hinnangul läbi kukkunud. 

Pärast Netonullheitetööstuse määruse (Net-Zero Industry Act) avaldamist ütles CEFICu peadirektor Marco Mensink:
"Tänane Net Zero Industry Act'i ettepanek on pigem Euroopa nulltööstuse seadus. On ebatõenäoline, et see muutuks ELi tööstuse konkurentsivõime muutjaks, kuna see ei vaata probleemi ettevõtte ja investori vaatenurgast. Lisaks sellele, et Euroopa gaasi hind on umbes 5 korda kõrgem kui USA hind, ei ühti see USA Inflatsiooni vähendamise seadusega (IRA-ga) mingil moel.

Esiteks keskendub see liiga palju kapitalikuludele, jättes tähelepanuta stiimulid igapäevaste tegevuskulude vähendamiseks, mida USA inflatsiooni vähendamise seadus pakub, eriti vesiniku tootmise ja süsiniku kogumise ja säilitamise osas. Võimaldatakse investeerida elektrolüüsiseadmesse, AGA see ei võimalda ikkagi toota taastuvat vesinikku, kui vesiniku tootmiseks vajalik elekter on nii kallis, et seda vesinikku lihtsalt ei osteta või tuleb müüa kahjumiga.

Teiseks tõmbab IRA meie kliente USA-sse (akutootjaid, elektrolüüsijaid, taastuvenergia tootjaid, kes hakkavad USAs toodetud kemikaalidest tehnoloogiaid valmistama). Isegi kui Net-Zero Industry Act toob osa kliente Euroopasse tagasi, impordivad nad peamised kasutatavad materjalid välismaalt, kuna need on valmistatud palju väiksemate kuludega.

Kolmandaks jäetakse käesoleva ettepanekuga toetatavate tehnoloogiate loetelus suures osas tähelepanuta energiamahuka tööstuse süsinikdioksiidiheite vähendamine ja ringluse mõõde. Me ei suuda saavutada 2050. aasta kliimaeesmärke ilma konkurentsivõimelise ringmajanduse loomiseta: jäätmete, kogutud süsiniku või taastuvate ressursside kasutamine lähteainena on kõik elujõulised viisid heitkoguste vähendamiseks kõigis tööstusharudes ja ELi sõltuvuse vähendamiseks tooraine impordist."

Cefic nõuab terviklikku tööstuspoliitikat, mis sisaldab:

  • Valdkondlikku ja terviklikku vaate tööstuse ümberkujundamisele, nagu äsja sama Euroopa Komisjoni poolt avaldatud keemiatööstuse üleminekutee.
  • Väärtusahelate vastastikuse sõltuvuse ning kemikaalide, toorainete ja protsesside rolli tunnustamist üleminekul neto-nullheite- ja ringmajandusele.
  • Juurdepääsu tagamist energiale ja toorainele konkurentsivõimelise hinnaga. Sellist poliitikat peaksid toetama kaubanduslepingud ja ülemaailmsed toorainete pakkumised.
  • Keskendumist ekspordi konkurentsivõimele ja ekspordi kaudu Euroopasse toodavale väärtusele, seda ka süsiniku piirimaksu kohandamise meetmetes.
  • Toimivat, õigeaegset ja kättesaadavat rahastamistoetust nii tegevuskulude kui ka kapitalikulude katmiseks igas suuruses ettevõtetele (sh VKEdele).

Lühidalt öeldes kutsub keemiatööstus Euroopa komisjoni ja liikmesriike üles end kokku võtma ja päriselt tegutsema.

Loe täpsemalt netonullheite määruse eelnõu ja tausta kohta SIIT