Mikroplastipiirang: komisjoni juhend viibib, aga tööstus avaldab oma versioone

Pexels

Oluline on meeles pidada, et nn mikroplasti piirang (määrusega 2023/2055) hakkas kehtima juba 17. oktoobril 2023 ning see kohaldub mikroplasti kasutamisele kõikvõimalikes toodetes mitte ainult kosmeetikas. Samal ajal on selle rakendamiseks ette nähtud erinevad üleminekuperioodid erinevates sektorites. 

Tööstus on pikalt oodanud Komisjoni lubatud juhendit, mis täpsustaks piiranguga seotud aspektide rakendamist, aga kahjuks see jätkuvalt viibib ning meile teadaolevalt avaldatakse alles käesoleva aasta lõpus. 14. veebruaril 2024 avalikustasid Cosmetics Europe (CE) ja Euroopa Kosmeetika Koostisainete Föderatsioon (EFfCI) ühise juhendi EL-i REACH-i mikroplastipiirangute kohta. Nüüd, juuli alguses, uuendasid samad organisatsioonid oma juhendit ning andsid välja versiooni 2. 

Juhendis kirjeldatakse järgmist:

  • piirangu nõuded;
  • samm-sammuline lähenemisviis, mis aitab otsustada, kas teie polümeer on sünteetiline polümeeri mikroosake (SPM);
  • korduma kippuvad küsimused;
  • õiguslikud tõlgendused.

Muudetud versioon:

• Sisaldab mõningaid täpsustusi ja väiksemaid parandusi
• Käsitleb mõningaid küsimusi, mis on tõstatatud pärast esimese juhendi avaldamist veebruaris

Dokument on väga praktiline ja lihtsalt kasutatav, sisaldades ka selgitusi ja näiteid erandite kohta, praktilisi juhtumiuuringuid ning teavet kasutus- ja kõrvaldamisjuhiste märgistuse kohta.

Lihtsustatult on mikroplastid tahked plastosakesed, mis koosnevad polümeeridest ja funktsionaalsetest lisanditest, mille suurus on tavaliselt alla 5 mm.

Lisaks piirangutele hakkavad kehtima ka erinevad märgistamise ja teavitamise kohustused.

Kuigi CE juhend on koostatud kosmeetikatööstuse esindusorganisatsioonide poolt, on sellest kindlasti abi ka teistele sektoritele, kuivõrd paljud aspektid nõuete tuvastamisel ja rakendamisel on universaalsed. 

Lisaks avaldas juuni lõpus esimese juhendmaterjali mikroplasti piirangute kohta ka CEFIC - tegemist on korduma kippuvate küsimuste  ja vastuste stiilis dokumendiga. Tegemist ei ole juriidiliste nõuannetega, vaid CEFIC esialgsete vaadete ja arusaamadega seoses kõnealuse piiranguga neile esitatud küsimuste lahendamiseks. 

Soovitatame ettevõtetel tutvuda nimetatud juhendiga, et mõista EL-i REACH-määrusega mikroplastile seatud piiranguid ja tagada nõuete täitmine.