Algas Teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse (TAIE) arengukava 2021–2035 vahehindamine

Pexels

TAIE elluviimise eest vastutavad ministeeriumid HTM ja MKM on ETAGi juhtimisel algatanud TAIE arengukava vahehindamise. Eesmärk on hinnata TAIE arengukava elluviimiseks algatatud sekkumiste asjakohasust, rakendamise tõhusust, sihtrühmade valikut jne ning teha ettepanekuid sekkumiste loogikasse, programmide tegevuste uuendamiseks ja täiendamiseks ja ka nutika spetsialiseerumise valdkondade ja teekaartide uuendamiseks. Hindamist viib läbi Civitta Eesti AS.

EKTL osales esimesse siht- ja sidusrühmadega toimuvas töötoas, kus fookuses oli TAIE arengukava ja fookusvaldkondade eesmärkide jätkuv asjakohasus muutunud tegevuskeskkonnas. Vaadati üle ja arutati, millised on olnud olulisimad muutused ja tänased peamised mõjutajad ning kas ja mida tuleks sellest lähtuvalt TAIE vaates kohandada või lisada! Näiteks kaaluti vajadust tuua uue fookusvaldkonnana sisse kaitsetööstus. 

Töötuba toimus 9. juulil Ülemiste linnakus.

Taust:

Vabariigi Valitsus kinnitas Teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengukava 2021–2035 (TAIE arengukava) 15. juulil 2021. aastal.
TAIE arengukava koondab ühte dokumenti teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arendamisega seonduvad sihid ja tegevussuunad järgmiseks 15 aastaks. 

Arengukava eesmärgiks on Eesti teaduse, arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse  koostoimes suurendada Eesti ühiskonna heaolu ning majanduse tootlikkust, pakkudes konkurentsivõimelisi ja kestlikke lahendusi Eesti ja maailma arenguvajadustele.

TAIE poolt seni määratletud fookusvaldkonnad:

I. DIGILAHENDUSED IGAS ELUVALDKONNAS

II. TERVISETEHNOLOOGIAD JA -TEENUSED

III. KOHALIKE RESSURSSIDE VÄÄRINDAMINE (puit, toit, maapõu, teisene toore)

IV. NUTIKAD JA KESTLIKUD ENERGIALAHENDUSED

V. ELUJÕULINE EESTI ÜHISKOND, KEEL JA KULTUURIRUUM

 

TAIE arengukava eesmärkide ja mõju hindamiseks viiakse muu hulgas läbi vähemalt kaks vahehindamist:

  • Esimesel vahehindamisel antakse hinnang tegevuste asjakohasusele ja rakendamise tõhususele. Esimene vahehindamine toimub 2025. aastal, vahehindamise läbiviijaks on valitud Civitta Eesti AS. Vahehindamine valmib detsembris 2025.
  • Teisel vahehindamisel hinnatakse arengukava tegevuste tulemuslikkust ja mõju. Vahehindamine korraldatakse vähemalt kolm aastat enne arengukava perioodi lõppu. TAIE juhtkomisjonil on õigus teha ettepanekuid täiendavateks hindamisteks, sh valitud poliitikainstrumentide ja tegevuste hindamiseks.

Ettevõtted, kes soovivad panustada TAIE fookuse võimalikku täpsustamisse või sekkumismeetmete paremasse ja asjakohasemasse kujundamisse on teretulnud meile oma ettepanekuid saatma, et saaksime esimese vahehindamise käigus keemiatööstuse vajadusi võimalikult hästi edastada.