Euroopa parlament võttis 4.10.23 vastu läbirääkimiste seisukoha CLP määruse osas

Pexels

Euroopa Parlament võttis 519 poolt-, 99 vastuhäälega ja 8 erapooletuga vastu oma seisukoha klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise (CLP) määruse ((EÜ) nr 1272/2008) läbivaatamise kohta, mille eesmärk on ohtlike kemikaalide parem tuvastamine ja klassifitseerimine, teabevahetuse parandamine keemiliste ohtude kohta ning õiguslünkade ja kõrge mittevastavute probleemi lahendamine.

Parlamendiliikmed toetavad uusi ohtudest teavitamise vormindamisreegleid, mis muudavad sildid loetavamaks tänu uutele minimaalse fondi suuruse ja värvi nõuetele ning rõhutavad, et uusi eeskirju peavad kohaldama kõik tarneahela asjaomased osalejad, sealhulgas need, kes neid veebis müüvad. Tarbijatele selge teave erinevate kodu- või tarbekeemia ohtlikkuse kohta võimaldab neil selliseid tooteid teadlikumalt osta.

Saadikud nõuavad, et kogu ametiasutustele edastatud teave klassifitseerimis- ja märgistusandmiku kohta tuleks avalikult kättesaadavaks teha ning nad täiustasid sätteid, mis on seotud õiguskaitse kättesaadavusega kõigile, kellel on põhjendatud mure. Lõpuks rõhutavad parlamendiliikmed ka seda, et loomkatsed tuleks võimalikult kiiresti lõpetada.

Tööstuse prioriteetidest toetas Parlament kahte suurt küsimust: esiteks lisati Komisjoni ettepanekule säte, mis nõuab, et harmoneeritud klassifikatsiooni eesmärgil ainete rühmitatamine peab põhinema selgetel teaduslikel andmetel ja meetoditel, mida rakendatakse REACHi raames. Teiseks lisas Parlament Komisjoni ettepanekule, mis puudutab rohkem kui ühest koostisosast koosnevate ainete klassifitseerimist segu kriteeriumide alusel, erandi. See erand kohaldub ainetele mis sisaldavad rohkem kui üht taastuvat taimset päritolu koostisosa, mida ei ole keemiliselt ega geneetiliselt muundatud ehk eelkõige eeterlikele õlidele suunatud erand.

Lapsekindlate turvasulgurite osas jäi kahjuks Parlament oma seisukoha juurde ja näeb ette nende vajadust ka rasket silmakahjustust tekitavate kemikaalide puhul.

Roheväidete reguleerimise osas tööstuse ja Parlamendi vaated lähenesid mõnevõrra: esialgne soov keelata roheväited kõigi ohtlikeks klassifitseeritud toodete puhul asendus plaaniga keelata sellised väited vaid kõige ohtlikumate ohuklasside puhul. 

 

Järgmised sammud

Parlament on nüüd valmis alustama EL-i liikmesriikide (Nõukogu) ja Komisjoniga läbirääkimisi lõpliku seaduse üle.

Parlamendi positsiooni leiab siit.